TÜRKİYE EMEKLİLER PLATFORMU BASIN BİLDİRİSİ

EMEKLİLER GÜNÜ VE HAFTASI KUTLU OLSUN
Cumhuriyetimizin Kurucusu Büyük Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün emekliye ayrıldığı 30 Haziran 1927 gününün Emekliler günü içinde bulunduğumuz haftanın da emekliler haftası olarak Emekliler platformumuzca geleneksel hale getirilerek kutlamaktayız. Günün anlam ve önemini belirten etkinlikler Anıtkabir ziyaretimizle başlayarak yurt genelinde şubelerimizce de etkinlikler düzenlenmektedir.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK “Bir milletin yaşlı vatandaşlarına ve emeklilerine karşı tutumu, o milletin yaşama kudretinin en önemli kıstasıdır. Mazide Muktedirken tüm kuvvetiyle çalışmış olanlara karşı duymayan bir milletin istikbale, geleceğe bakma hakkı yoktur” diyerek yaşlı ve emekliye ne kadar büyük bir önem verdiğini göstermiştir.

DEĞERLİ BASIN MENSUPLARI

Emekliler günümüzde siz değerli basınımız kanalıyla emeklilerimizin talep ve sorunlarımızı da siyasilerimiz ve kamuoyuna duyurmak istiyoruz.

Siyasilerin en çok mağdur ettiği kesim olan emeklilerimiz yıllarca çalışarak prim ödemiş ve bu ülkenin gelişip kalkınmasına EKONOMİSİNE, TEKNELOJİSİNE, SANAYİSİNE en büyük katkıyı yapmış kesimdir.

Bu gün emeklinin % 80’i asgari ücret altında gelirle, bu zor yaşam şartlarıyla hayatını idame ettirmeye çalıştığı, görmemezlikten gelinemez.

Emeklilik de sağlıklı, huzurlu, refah içinde bir hayat, geçinebileceğimiz bir emekli aylığı en büyük arzumuzdur.

Maaşlara verilen artışlar çarşıya pazara gelen zamlarla o ay erimekte hükümetler üretimin artırılması için gerekli çalışmaları yapması üretici ve küçük esnafın sorunlarına çare bulunması ithalatın değil üretim artırılması gerekmektedir.

EMEKLİSİNE EN İYİ YAŞAM ŞARTLARINI SAĞLAMAK SOSYAL DEVLET ANLAYIŞININ DA BİR GEREĞİDİR, EMEKLİLİK LUTUF DEĞİL BİR HAKTIR.

Anayasamızda vazgeçilmez bir unsur olan eşit vatandaşlık hakkımızı Sosyal Güvenlikte de istiyoruz.

5510 sayılı yasa ele alınarak TÜM EMEKLİYİ KAPSAYACAK adaletli bir intibak düzenlemesi aynı hizmet ile aynı pirimi ödeyen emekliler arasındaki maaş farklılığın ortadan kaldırılması 2000 öncesinin uygulanan kat sayı ve gösterge sisteminin tekrar hayata geçirilmesi gerekmektedir.

3600 memur gösterge yasasının tüm memurları kapsayacak adaletli bir şekilde uygulanması gerekmektedir.

Sağlık gibi önemli ve anayasal hak olan bir alanda emekliden katkı paylarının kaldırılması, uzun randevu sistemine bir çare getirilmesi talebinde bulunuyoruz.

Emekliye verilen vaatlerin de bir an önce yerine getirilmesini talep ediyoruz. (malum bizim zamanımız kısıtlı!)

Emekliler Haftasının sorunlarımıza çözüm getirilmesi için bir vesile olmasını Bu umut ve inançla çok değerli üyelerimizin, tüm emeklilerin Emekliler Gününü, kutluyor nice Emekliler Gününde buluşmak umuduyla, mutlu, sağlıklı bir yaşam dileyerek; saygılar sunarız.

Türkiye Emekliler Platformu
Dönem Sözcüsü
Satılmış ÇALIŞKAN
Tüm Emek Der Genel Başkanı

EMEKLİLERİN MAAŞ TALEPLERİ


Tüm Emeklileri kapsayan hizmet ve prime dayalı norm ve standart birliğini sağlayacak intibak yasasının çıkartılması,

3600 memur gösterge yasasının tüm memurları kapsayacak şekilde adaletli uygulanması,

Temel gıda ve temel tüketim ürünlerine gelen zamlar nedeniyle Emeklilerin enflasyon kayıpları için seyyanen zam verilmesi,

En düşük emekli maaşının asgari ücrete tutarına çıkartılması,

SGK ile Bankalar arasında yapılan görüşmelere emekli temsilcileri de katılması ve 3 yılda verilen banka promosyonlarının arttırılması ve yıllık olarak verilmesi,

Emekli maaş artışları TÜFE artı refah payı olarak yapılması, gösterge ve katsayı sisteminin tekrar hayata geçirilmesi,

Yıllardır talebimiz olan Bayram ikramiyesi yetersiz olsa da bir nebze emekliyi umutlandırmıştır. En az asgari ücret seviyesinde olmasını ve asgari ücret artışına endekslemesi talebimiz,

Emekliye Daha önce faturalı harcaması karşılığı olarak %5 ile %12 arası ödenen katkı payı şimdi ek ödeme olarak %4 ödenmekte bu ödemenin %10 yükseltilmesi,

EMEKLİLER OLARAK KİMSEYE MUHTAÇ OLMADAN GÜNCEL YAŞAMA UYGUN YAŞAYABİLECİĞİMİZ BİR EMEKLİ AYLIĞI TALEP EDİYORUZ

EMEKLİLERİN SOSYAL TALEPLERİ
TOKİ konusunda Emeklilere açıklanan şekilde Emeklilerin konut taleplerinin karşılanması,

Emeklilerinde Avrupa ülkelerinde olduğu gibi sendikalaşma hakkının verilmesi, Anayasanın ‘Sendika Kurma Hakkı’nı tanımlayan 51. Maddesi ile ‘Toplu Sözleşme Hakkı’nı tanımlayan 53. Maddelerine Uluslararası Sözleşmelerde yer alan “Herkes” ibaresi eklenerek emeklilerin sendika kurma ve toplu sözleşme hakkı Anayasal güvenceye kavuşturulsun.

Düşük maaşlı Emekli Dul ve yetimlerimizin sosyal yardımlardan yararlanması,


EMEKLİSİNE EN İYİ YAŞAM ŞARTLARINI SAĞLAMAK SOSYAL DEVLET ANLAYIŞININ DA BİR GEREĞİDİR….

EMEKLİLERİN SAĞLIK TALEPLERİ
Sağlık gibi anayasal hak olan bir alanda katkı paylarının kaldırılması, çünkü sağlık hizmeti daha çok yaşlılıkta alınan bir hizmettir.

İlaçlardaki emsal ilaç uygulamasının kaldırılarak doktorun yazdığı ilaç fark alınmadan verilmesi,

Özel Hastanelerde %200’lük fark alınmasının tekrar değerlendirilmesi tahlil ve görüntülemeden fark alınmaması

Devlet ve üniversite hastanelerinde teşhis, tedavi görüntüleme, laboratuvar ve ameliyat randevularının daha kısa sürede verilmesi için gerekli düzenleme ve çalışmaların yapılması.

Bu katkı payları %80’i açlık sınırı altında emekli aylığı alan ve zor şartlarda yaşam sürdüren emeklilerimizi yaşamlarını daha da zorlaştırmaktadır.

25 - 30 YIL PRİMİNİ ÖDEDİĞİMİZİN KARŞILIĞI HUZURLA HİZMET ALABİLECEĞİMİZ FATURASIZ SAĞLIK HİZMETİ ALMAK İSTİYORUZ.