msaidpasazade @ gmail.com

Mevkiini, koltuğunu kaybetme endişesi tarihin en eski korkularındandır. Bu korku, tüm erdemleri yıkacak kadar insanı esir alabiliyor, ahlâken yapılmaması gereken şeyleri yaptırıyor insana.

Bay Kemal hezimeti üstlenmek yerine faturayı en has adamlarından birine kesti. Koltuğundan olmak korkusu had safhada.

ABD Başkanı Joe Biden, Colorado eyaletinde katıldığı Hava Harp Okulu'nun mezuniyet töreninde sahneden ayrılırken dengesini kaybederek yere düşmüş.

Biden, geçen sene uçağa binerken merdivenlerden ve Delaware'deki evinin yakınında da bisikletinin üzerinden düşmüştü. Biden’ın böyle defalarca düşmesi yaşı ve sağlığının «artık yeter» demesidir. Gel gör ki o hálâ  ikinci dönem ABD başkanlığı için hazırlanmakta.

Ana muhâlefet partisi CHP’ye, Kemal Kılıçdaroğlu’na gıcık kaptığım için bunları söylemiyorum. Aynı şeyleri sayın CB Recep Tayyip Erdoğan için de söylüyorum.

Her hallnden belli. Artık yoruldu, yürümekte bile güçlük çekiyor. Fakat onun da koltuğunu birine bırakmayı düşünmediği áşikâr.

Düşünüyor olsa yerine birini hazırlardı. Hepimiz insanız. Yaşlanırız ömrümüz varsa. Siyasetçilerin, hele böyle başarılı siyasetçilerin ardında mutlaka bir yetişmiş vekili olmalıdır.

Sayın Erdoğan karizmatik biri. Nutuk, nâtıka sahibi olduğu kadar kendini yetiştirmiş bir dâva adamıdır. Yerine gelecek kişinin birebir aynı olması zaten düşünülmemeli, ancak hiç değilse zátıâlilerini aratmamalıdır.

Malûmâlileri bunun ehemmiyeti memleket ve milletimiz içindir. Korona pandemisi ve Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası ekonomilerde çöküş olduysa da ülkemiz birçok açıdan kendine gelmiş, en azından din düşmanlığı cumhuriyet tarihinin en kötü yenilgisini almıştı.

Türkiye’yi bugüne kadar kimler yönetmedi ki? Masonundan, dinsizinden, din düşmanına ve bir aralık kısa süreliğine de olsa dindarına kadar zirvede isimler gördü bu ülke. Fakat emperyalistlerin, hasseten ABD ve Avrupa’nın üzerimizdeki ezeli düşmanlığı devam etmişti. El’ân da sürüyor elbette.

İktidar hırsı deyin riyaset şehveti deyin insanî zaafların en büyüklerinden. Büyük bir zat söylemiş: “Riyaset (başa geçme) hırsı, cinsel şehvetten 360 misli kuvvetli ve şiddetlidir.”

Erdoğan sonrasında riyaset hırsıyla siyasette çok karışık günler, ciddî bir kaos meydana gelebilir.

Neyse ki o vesâyet dönemi inşá’allah geri dönmemek üzere bitti. Allah bu mlletin başına hayırlı, her işinde Allah korkusuyla hakkı gözeten takva ve mürüvvet sahibi yöneticiler gelmesini nasib eylesin her daim.

Milletimizin de feraset ve basiretini arttırsın da şu din düşmanlarına yüzde 48’lerde değil yüzde 25’lerde bile oy çıkmasın. 05.06.2023