baskentpostasi @ gmail.com

Bugün  günlerden Cuma yine özel bir törene katıldık.

Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alay Komutanlığı’nın 32’nci dönem  eğitimini tamamlayan 2 bin 167 Mehmetçiğin mezuniyet törenindeydik.

6 aylık özel bir eğitimden geçirilen   vatan bekçileri  eğitimlerini tamamlayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ne katıldı.

Jandarma Komando olarak eğitilen vatan evlatları dün yaptıkları özel gösterileriyle adeta dosta güven verirken düşmana da korku saldılar.

Türkiye’nin dört bir tarafından özel seçilmiş tam 2 bin 167  vatan evladı  6 ay boyunca Jandarma Albay Mehmet Çelik komutasındaki Kastamonu Jandarma Komando Eğitim Alayı’nda  titizlikle eğitilmişlerdi.

Mehmet Albay, çok disiplinli  vatan sever ve bir o kadarda mesleğine aşık bir komutan olduğundan   Uzman  Erbaşların   Komando temel eğitim kursunun kapanış törenini de  aynı titizlikle organize etmişti.

Türk olmaktan gurur duyduğum ve yanımdakilerin de konuşmalarından anladığım kadarıyla tüylerinin diken diken olduğunu hissettiğim konuşmalar, gösteriler  ve  Türk  Komandosunun gözlerindeki  kararlılık ve inanca bir kez daha  şahit oldum.

Altı aydır Kastamonu Jandarma Komando Alay Komutanlığı’nda eğitilen Mehmetçikler, artık tam donanımlı bir şekilde  yurdumuzun değişik  bölgelerinde  vatanın bölünmez bütünlüğü ve huzuru için görev yapacaklar. Yurdun dört bir tarafından gelen aileleri evlatlarının yaptığı gösterileri onurla ve gururla gözlerinin içine bakarak takip ettiler.

Hepsi 20 kusür yaşlarında. Hepsi ana kuzusu, hepsi kınalı kuzu.  Yemin töreninde hepsi bir ağızdan “Ne Mutlu Türküm” diye haykırıyordu.

Taşı sıksalar suyunu çıkartacak inanç ve kararlılık ta olan bu vatan evlatları  vatan toprağına ve şanlı  bayrağımıza göz dikecek her kim olursa olsun karşılarında büyük bir kararlılıkla durma inancındalar.

Bu vatan ve özgürlük için 100 yıl önce  cepheye  kağnısıyla cephane taşırken  donarak  bu topraklarda şehit düşün Şehit Şerife Bacı’nın  kararlığı ve inancıyla  hepsi bir inanç uğruna  silaha ve bayrağımıza sarılmışlardı. Hepsinin gözlerinde inanmışlık ve kararlılık vardı. Hepsi bu vatan için ölmeye hazır kınalı kuzulardı.

Mehmet Albay’da dün haklı olarak  gururluydu. 6 ay boyunca ailelerinin kendisine emanet ettiği bu vatan evlatlarını, iyi eğiterek onları görevleri boyunca karşılaşacakları muhtemel olaylar karşısında donanımlı hale getirmiş ve  son defa yemin ettirerek onları yurdun dört bir yanına uğurluyordu.

“Yulunuz da, bahtınızda açık olsun. Allah ayağınıza taş değdirmesin. Artık sizler  önce Allah’a sonhra da şanlı Jandarma teşkilatına emanetsiniz. Yüce Türk Milletinin huzuru ve bekası için nöbet artık sizde” diyordu Mehmet Albay.

Dosta güven, düşmana korku” salmak için  hep bir ağızdan;  Her Türk asker doğar… diye haykıran  genç Mehmetçikler , sorumluluklarının bilinciyle  görev yerlerine uğurlandılar.

Yemin törenini izleyen herkes gibi bende onlarla gurur duydum. Allah onların ayağına taş değdirmesin. Allah onları her türlü beladan kazadan korusun.

32’nci dönem  eğitimini  başarıyla tamamlayan 2 bin 167  Komando hep bir ağızdan;  dağların taşların ve yıldızların  duyacağı bir şekilde haykırdı…“ Ne Mutlu Türk’ün” diyerek.

Bu aslan parçaları Kastamonu’da bu dönem sadece komando eğitimi almadılar.11 Ağustos’da Bozkurt ve   Ayancık’da yaşanan sel felaketinde  yaraların çabucak sarılması için büyük bir özveriyle de görev yaptılar.

Selden zarar gören okulları, camileri temizleyerek yeniden faal hale getirerek  selzedelerin yardımına da koşmuşlardı.

Ne onlar Kastamonu’yu, nede Kastamonu onları unutmayacak. Kalpler sizinle kınalı kuzularımız…

Sohbetimizi Kastamonu’nun manevi önderlerinden  Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli’nin o güzel sözü ile bitiriyorum.

GÜNÜN SÖZÜ

“Gelişiniz güle güle, gidişiniz güle güle, her işiniz güle güle” olsun…