ramercbey @ gmail.com

Kaçak elektriğe dayanamayan trafo bir ayda üç kez yandı...

Ankara’da yola atılmış onlarca çuval kuru soğan ziyan oldu...

Soğan fiyatı düşmesin diye (yollara) döküyorlar. Kaçak elektrik kullanarak trafoları patlatıyor, parayı da diğer Müslümanlara ödettiriyorlar...

Ukrayna’da savaş var, halk yiyecek sıkıntısı çekiyor. Pekâlâ bizde ne var? Bizde de halkla savaşan adi ve şerefsizler var.

Bozuk düzen deyip duruyoruz. Düzen bu gidişle düzeltilemeyecek kadar bozulacak ve sonunda halimiz Ukrayna’dan beter olacak.

Bir dış düşmanla savaşmadan kendi kendimizi kahredeceğiz...

Lâ’net olsun buna sebep olanlara.

Amerika, Atlantik ötesinden Pakistan’ı karıştırıyor. İmran Han hükümeti görevi tamamlayamadan meclis feshedildi.

ABD’nin Türkiye için bir zahmete girmesine gerek yok. Biz kendi kendimizi fesheder, siyasî veya siyaset dışı mutlaka bir kaos çıkarır, onlara iş bırakmayız.

* * *

Resmî açıklamaları twitter üzerinden yapmak adet oldu. Tá ne zaman da yazdım, çokça uyardım, bunu şiddetle kınıyorum. Ve akılsızca buluyorum.

İnternetin patronları bizden değil. Ve ayrıca kolayca hacklenecek (hesaba sızıp menfi, aleyhte kullanılabilecek) bir sahadır internet ortamı.

Devlet işlerini internetle duyurmaya kalkarsak, belki pratik yarar olarak kitlelere kolay ulaşır, rakiplerle cedelleşmede ek imkân da kazanabiliriz ama... Ama bu işin bir de hacklenmesi var.

Biliyorum bunu yapamasınlar diye Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlar Daireleri harıl harıl çalışıyor. Lâkin yetmez, yetmiyor da...

Gün gelir adınıza öyle bir mesaj yayınlar ki, hem kolay kaldıramaz, hem de kaldırsanız da yayılır, şâyia durdurulamaz. Devlet utancı yaşarsınız, başınızı öne eğdirirler...

Söylenmedi, bilmiyorduk diyemezsiniz. Hem zaten bizden önce de kimbilir kaç defa uyaran çıkmıştır ama nafile...

Siz herşeyi herkesten iyi bilirsiniz.

Ve bir kere sanal ortam cazibesine kapılmışsınız. Savunma olarak da “bütün dünyada yapılıyor” der sıyrılırsınız.

Sigara tiryakiliğinden kötüdür. Yapmayın, vazgeçin... Türkiye’deki ilk internet kullanıcılarından biri olarak yakinen bilirim, itimad ediniz.

* * *

İnternet derken «akıllı» cep telefonlarını en başa koymalıyız artık. Eskiden yalnız ev veya ofisteki bilgisayarlarla bağlanabiliyorduk ağa.

Şimdi elimizde eski devasa bilgisayarlardan daha yüksek kapasiteli, mobil bilgisayar mesabesinde «akıllı» cep telefonlarımız var. Dağ başında bile operatör üzerinden saniyesinde bağlanıyoruz nete, yàni ağa.

Ağ demişken herkesin anlayacağı haliyle örümcek ağı gibi düşünelim. Örümcek ne yapar? Ağı kurar kenarda bekler...

Rüzgarın savurmasıyla (!) veya başka bir şekilde; ağa takılan sinek ve sair avlarını paket yapar, acıkınca da afiyetle yer!.

İşte internette de aynen böyle oluyor. Çoğu Yahudi patronların kurduğu ağa takılıyorsunuz, onlar örümcek gibi gelip bir kısmımızı yiyor (parasını alıp) çarkı döndürüyor, mühim kişileri de sımsıkı sarıp istedikleri gibi kullanıyorlar!

Sayın Baykal’ın kasedi nasıl hazırlandı sanıyorsunuz? Öylesi daha kimbilir kaç vaka var da biz bilmiyoruz.

Ne zaman öğreneceğiz? Onlar istedikleri zaman!.. 05.04.2022