ramercbey @ gmail.com

Bir toplum nasıl manyakllaştırılır? Yüzlerce yolu var. Hattâ kimi zaman bu yüzlerce yol birlikte tatbik edilebilir. Türkiye örneği bunun tipik misâlidir.

Sevgili Engin Ardıç geçen gün yazmıştı. Bildiğimiz bir hadiseydi ancak hakikaten önemli bir şey. Toplumun her geçen gün hali biraz daha şizofrenleşiyor!

“Çeşit çeşit manyak var, kimseye zarar vermedikleri sürece sakıncası yok ama bunlar kendi kendilerine zarar vermeye başlamışlar. “Kişisel gelişim” genel başlığıyla pazarlanan bu zırvalar, kişiyi geliştirmek bir yana, berbat ediyor. Evrenden istiyorlar, evrenden havalarını alınca da bunalıma giriyorlar” diyordu Engin Bey.

Televizyondaki bir yarışma programında da dikkatimi çekmişti. Yarışmacılar el ele tutuşuyor “mmmmm” gibi bir ses çıkararak gözlerini kapatıp bir manyaklık sergiliyor. Karşı grup “totem mi yapıyorsunuz?” dedi. Bunlar “hayır, evrene enerji yolluyoruz” dediler.

Duâ yerine evrene (artık o kim ya da neyse) enerji yolluyor, böylece güç ve galibiyet şansı kazanıyorlarmış. Totem yapmak da benzeri başka bir manyaklık. Totem ilkel kabile tanrılarına deniliyor malûm. Belirli bir isteğin yerine gelmesi için meselâ sınavı kazanmak için gidip tahtayı öpüyor ve bir süre öyle duruyor öğrenci...

Bu çocuklara kızamayız, toplumun çivisi çıktı. Kimse ne yaptığını bilemez hale geldi. Bu zavallı çocukların âilesinden bir şey öğrendiği yok.

Zavallının Allah ile irtibatı yok, dersine de çalışmamış, böyle abuk sabuk şeyler üflenmiş akılsız kafasına o da yapıyor...

Şizofreni malûm, kişinin gerçek ile gerçek dışı hadise veya şeyleri birbirinden ayırt edememesine yol açar. Sağlıklı selim akıl yerine düşünce, duygu ve davranış bozukluğu, tàbîî veya normal davranmaya engel olan ciddi bir beyin hastalığı. Allah muhafaza eylesin toplum neredeyse toptan şizofreni belirtileri göstermeye başladı.

Hergün kavga, hergün cinayet. Bunlar sebesiz mi? İktidardakiler de akıllıca bir şeyler yapmak yerine yoksa evrene enerji mi yolluyorlar?

Ah evren ah... Bunca ahmak adamın yolladığı enerjileri ne yapıyorsun acaba? Küresel ısınma bunlara bir tepkin mi yoksa?

Tövbe, tövbe... Benimkisi ironi elbette ama yine de estağfirullah.

Evreni (kâinatı) yaratan Allah’tır. Allah her şeyi yoktan var etmiş, insànoğlunu da başıboş bırakmamıştır. O (c.c), insàna böyle zırva işlerle ömür tüketmesin diye Resûller, nebiler vazifelendirdi.

Artık kimse “bilmiyordum, duymadım, işitmedim” diyemez. Allah’ın yolu da Tağut’un yolu da hak kitaplarla bildirilmiş, bunlar tahrif edildiği, insàn kendi heva ve hevesini din edindiği için yine Allah tarafından hükmen kaldırılmış. Son kitap (Kur’ân) Allah’ın son elçisi Muhammed (sallallahü aleyhi ve sellem) ile inzal edilmiştir.

Furqàn Sûresi, 77. âyet-i celîlesinde de “duânız (yakarış ve ibadetleriniz) olmayaydı Rabbim size neden değer versindi (ne işe yarardınız ki?) buyurulur. “Evrene enerji yolluyoruz” diyen beyinsizler... Allah size değer versin, işiniz rast gitsin istiyorsanız yalnız (ortak koşmadan) Allah’a yönelin. Evren’i yoktan var edenin (c.c) gazabından sakının...

Enerji falan bir yerlere gitmez ama duâlar Allah'a mutlaka ulaşır. Hele bir mazlumun, biçarenin, yetimin, garibanın duâsı...

Kendi sosyeteniz ile sınırlı kalmayın, çevrenizde bu insànları araştırın. Bir şey yollayacaksanız sadakalarınızı yollayın ki, onların duâları ( inşá’allah) sizi kurtarsın...

Resûlullah (sallallahü aleyhi ve sellem) bir hadîs-i şerîf’lerinde “Ey (kalpleri) halden hâle çeviren (Allah) hâlimizi en güzel hâle çevir” buyurur. Allah hepimizi ıslah eylesin inşá’allah. 03.08.2022