ramercbey @ gmail.com

Dün «squid game» yazımda “....bu oyunu ABD’nin tesadüfen piyasaya sürmediği ve birtakım mesajlar taşıdığı kanaatindeyim” dediğim için “oyun ABD değil, Kore yapımı” diye tenkid edildim.

Muhterem okurlarım haklısınız bu nüansı da belirtmeliydim, lâkin inanın dizinin Kore yapımı olduğunu bile bile yazdım o cümleyi.

Kore yapar, ABD satar, Türkiye yapar, Bulgaristan Mısır’a satar dizi ve film piyasasında imalatçı (üreten) değil satan mühimdir. Kore bu sahada uzmanlaşmış, kim nasıl bir şey istiyorsa ona uygun dizi ve film üretiyor. Üstelik çok da ucuza.

* * *

Geçenlerde Akşam yazarı Hikmet Genç “Erdoğan, “Nas” var dedi... Hemen “Nas Sûresi” akıllarına geldi. Herkesin değil elbette. “Nas” diye bi'şey duymuş olanlar öyle düşündü. (Muhtemelen “ninesi de başörtülü, dedesi de büyük hacı/hoca..,” olanlardır..) (.......) Erdoğan'ın dediği “Nas”, “Nâs Suresi” değil. Nas, 'açık, kesin' demektir. (.......) (Sûredeki)“Nâs” ise insànlar demektir.” gibi ironik şeyler yazmıştı.

Hoşuma gitti ve sayesinde dolar yükseldi diye «kur kınası yakan, zil takıp oynayan» malûm takıma epey güldüm sağolsun.

O takıma duyurulur: Doların ateşi düştü...

BAE Veliaht Prensinin Türkiye ziyareti ve 10 milyar dolarlık yatırım yapacağını söylemesinin ardından dolar ve altında geri çekilme oldu.

Geçtiğimiz günlerde 13 lirayı aşmış olan Amerikan doları şu sıralarda 12 lira, gram altın ise 687 liradan işlem görüyor. Kınalar işe yaramadı, zil takıp halay çekenler şimdi ağıt yaksın!

Türkiye’yi hálâ muz cumhuriyeti gören birileri var. Bunların çoğu vatan haini, cibilliyeti bozuk tiplerdir. Oysa Türkiye artık dünyada hürmet edilen ve bir ağırlığı olan güçlü devletlerden. Ekonomisini de her şeyini de Allah’ın izniyle hakkıyla rayına da oturtuyor, daha güzeli de olacak.

İyilik yapmak isteyen çare ve çözümler üretmeli. Demogoji yaparak, yalan ve iftiralarla “yeter ki bunlar gitsin” kafasıyla ülkemize ve kendilerine zarar verir, hezimete uğrarlar.

Bendeniz de iktidarı sıkça tenkid ederim ama yıkıcı değil yapıcı olurum. Dolar meselesinde de öyle yaptım. Kurun yükselmesindeki sebepleri bertaraf etmeye dikkat çektim. Oyunu gösterip «squid game»cilere karşı tedbir alın dedim.

Sağolsunlar sağdan da soldan da ağzı olan konuşuyor, köşesi olan yazıyor ama işin aslını, belâların asıl sebebini söyleyen yok. Hele işin dine bakan yüzünde kimseyi göremiyorsunuz.

Kur’ân bu konularda neler diyor? Bereket nasıl gider? Neleri yaparsak ve neleri yapmazsak Allah bize rahmetini değil azabını indirir?

Geçenlerde israftan bahsettim. “İsraf en kötü alışkanlıktır” dedim. “Dereden bile abdest alıyor olsanız...” hadîs-i şerîfiyle misâl verdim.

İsraf edenler Şeytan’ın arkadaşlarıdır. Ayranı yok içmeye durumu olmasın ekonomiyi çökerten lüks ve israftır. Kanaat en büyük hazinedir. Faizin (borç verdiğin adamın ağaç gölgesinden istifade dahil) her türlüsü haramdır.

“Mü’minler ancak kardeştir” (Hucurât Sûresi, 10) àyetini tam (sonuna kadar) okusun imamlar dedim defalarca. Allah (c.c), kardeşliğimizin rahmet vesilesi olduğunu, dargın olanlarımızın arasını sulh etmedikçe (barıştırmadıkça) rahmeti ümid etmememizi bildiriyor àyetin devamında.

“Bunların ekonomi ile ne alâkası var?” diyenler, dinsiz oldukları kadar da ahmaktırlar. O yüzden uzun izahata hiç hacet yok. Arif olan anlar.

Ulan nádân herif, iki esnaf bile kavgalı olsa pazarın bereketi kalkar. Sanayicilerimiz TÜSİAD, MÜSİAD diye ayrılmış. Bir taraf lâikçi, faizci dinsiz imansız takım, öbür taraf tam tekmil Müslüman!. Hayır öyle değil. Bunlar dahi ortak millî değerlerde buluşup, barışmalılar.  25.11.2021