ebrugenc @ baskentpostasi.com

Yıllardır Medeniyetlerin Beşiği diye nitelendirdiğimiz bir ülkenin, en gözde illerinden biri olan Malatya, bugün büyük bir çirkinlik ile karşı karşıyadır. Bu güne kadar görülmemiş en çirkin, en uyduruk saldırıya maruz kalan kentin sakinleri olarak şaşkınız. “Film Festivalimiz var ve marka olma yolunda ilerliyor” derken birden kabul edilmez bir gerekçeyle “cinsiyetsiz ödül” verileceği için bu sene yapılmayacakmış.

Allah aşkına “cinsiyetsiz ödül” deyince aklınıza ne geliyor? Gerçekten bir insan bu sözden “cinsel tercihleri farklı olan bir kesimin meşrulaştırılması” manasını nasıl çıkarabilir hayretler içerisindeyim. Bunu düşünenlerin nasıl bir yoklukla sınandığını görmek de zor olmasa gerek…

Sadece bir şehrin kalkınmasına fayda veren, halkın sanata ve sanatçıya olan ilgisini arttıran, sadece Malatya için değil, çevre şehirler için de büyük bir kültürel faaliyet olan bu festivalin kaldırılması kabul edilemez. Hele de gerekçe olarak “kadın-erkek ayrımı yapmadan sadece en iyi olana ödül vermek niyetinde bir girişimde bulunmak” sebebiyle iptal edilmesi kesinlikle kabul edilemez.

Kültürüne, örf ve adetlerine, gelenek ve göreneklerine bu denli bağlı bir şehrin, LGTP destekçisi gibi algılanmasını sağlamaya çalışmak ve buradan prim yapmaya çalışmak Malatya’ya büyük bir ihanettir, devasa bir ayıptır.

Her şeyine bu denli sıkı sıkıya bağlanmış bir şehir olan Malatya halkı, Festivaline de bağlı olup, sesini duyurana dek susmayacaktır. Bizler sanatta yapılan bu cinsiyet ayrımının da sona ermesini ve en iyinin tek olmasını istiyoruz. Sanatın kadını, erkeği yoktur; iyi icra edeni vardır. Oyunculukta cinsiyet sadece rol dağılımında kullanılmalıdır, değerlendirmelerde veya ödül törenlerinde değil.

Her meslek dalında, mesleğini iyi ya da kötü icra eden birileri vardır, bu durum oyunculuk için de böyledir. Bırakın da iyi kadın ya da iyi erkek değil, iyi oyuncu olan kişi alsın bu ödülleri.

Velhasıl kelam, Malatya Film Festivali’nin bu seneki iptalini, bu şehrin sakinleri olarak reddediyoruz. Ülkenin kaderini değiştiren büyük insanlar yetiştirmiş ve birçok oyuncu da çıkarmış olan bu şehir, bu kültürel faaliyeti sonuna kadar hak ediyor. 10 yıldır sahip olduğumuz bu hakkın iadesini talep ediyor, haklı serzenişimizi duyurana kadar da susmayacağımızı belirtmek istiyorum.