memduh @ baskentpostasi.com

Türk milletinin İslam öncesi dönemde de var olan, Müslüman olduktan sonra da devam eden bir özelliği de sosyal devlet olması ve muhtaçlara yardım etmesidir. Türk töresi ve İslam ahlakına bunun önemi çok büyüktür.


Orkun Kitabelerinde Bilge Kagan şöyle seslenir: “Tanrı öyle buyurduğu için, bahtım, talihim olduğu için, ölecek halkı diriltip doyurdum. Çıplak halkı giyimli kıldım, fakir halkı zengin kıldım, az halkı çok kıldım, güçlü devleti olandan, güçlü hakanı olandan daha iyi kıldım.”

Görüldüğü üzere burada tamamen sosyal bir devlet ve dayanışma örneği vardır. Toplumdaki her bir ferdin, kendi üzerinde topluma karşı yerine getirilmesi gerekli olan bir takım görev ve sorumluluklarının olduğunu bilmesi, hissetmesi ve bu uğurda üzerine düşen görevi yapmasına sosyal dayanışma denir. Günümüzde yardım kuruluşları,vakıflar, dernekler, kampanyalar  veya başka şekillerde sosyal daynaışma ile muhtaç kişilerin ihtiyaçları giderilmektedir.
Bugun yardıma muhtaç bir ağabeyimizi anlatacağım. İki çocuğu olan ve hiçbir geliri olmayan vatanını milletini seven ve bu uğurda herşeyi göze alabilecek Mehmet YILDIZ’ı.

Mehmet YlLDIZ mesajında şöyle diyor: “25 yaşında ki oğlum Mustafa Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi/İş sağlığı ve güvenliği bölümünü bitirdi.  İşsiz ve iş bulamıyoruz. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi/Hemşirelik(4 Yıllık) bölümü 3.ikinci sınıfta okuyan kızım Zeynep 21 yaşında. Oğlum Mustafa 7 aylıkken yakalandığı epilepsi hastalığı nedeniyle çok zor günler yaşadı, 14 yıldır yaşamaya devam ediyoruz. Şu an  Kırşehir’deki nöroloji doktorları gözetiminde tedavisine devam etmeye gayret ediyoruz. Hastalığın sonucunun ne olacağı belli değil. Çocuğumun uzun yıllar süren hastalık ve tedavisi düzenli bir gelirimin olmaması gibi sebeplerle, etrafıma istemeyerek mecburiyetten bankalara ve kredi kartlarına 85,000- 90,000 TL. borçlandım. Çocuklarımın ihtiyaçlarını karşılayamıyorum. Ne yapacağımı bilmez bir halde iyice bunalıma girdim. Doktorlar oğlum Mustafa’nın beslenmesine dikkat etmemiz gerektiğini, B1-B6 Vitaminler içeren (et, süt, balık, ceviz, badem, fındık) gibi yiyecekleri tüketmesinin hastalığına faydalı olabileceğini söylüyorlar. Elimden geldiğince almaya çalışıyorum, fakat bu şartlarda nasıl alabilirim. Çocuğum gıdasız kalınca havale geçiriyor, vücudu kilitleniyor. Bir babanın ömründe hiç yaşamak istemeyeceği o havale anlarını ben çok yaşıyorum. Eşim ise  cilt kanserinin en tehlikeli ve en ölümcül olanı olan MALİGN-MELANOM hastalığına yakalandı. Arka arkaya 3 sefer ameliyat oldu, Tüm bu sıkıntılı ve stresli yaşantım neticesinde çok ağır bir kalp krizi geçirdim. Acil anjiyo yapıldı ve iki damara stent takıldı. Şu anda tansiyon, şeker, kalp, kolesterol hastasıyım. Çocuklarıma ve aileme miras olarak borç batağı bırakmak istemiyorum. Bir babanın feryadıdır bu. Şaşkınlıktan ne yapacağımı bilemiyorum. Allah rızası için insanlık namına her türlü yardımlarınızı bekliyorum. Lütfen sesimi duyunuz, çocuklarımın yüzlerini güldürünüz, benim bu sıkıntıdan kurtulmam için yardımcı olunuz. “


Herhangi bir mal varlığı, satacak bir şeyi kalmayan Mehmet YILDIZ çaresiz bir şekilde ne yapacağını düşünmektedir. Mahkeme kararları ve raporları da bana gelmiş olup isteyene gönderebilirim. Bu arada hemşirelik okuyan Zeynep’in okulu başladı ve uzaktan eğitimi takip edecek herhangi bir malzemesi de yok. Zeynep’e acilen kullanılmış ta olsa bir laptop ve kendisini idare edecek bir burs gerekmektedir.


Yardım etmek isteyen hayır severler  için 
Zeynep YILDIZ  İBAN : TR52 0006 7010 0000 0057 3276 17
Yardım etmek isteyenler buradan bana da yazabilir ve irtibata geçirebilirim.


Yüce Allah Kuran-ı Kerim de şöyle der: “Sana Allah yolunda ne harcayacaklarını soruyorlar. De ki: “Hayır olarak ne harcarsanız o, ana-baba, akraba, yetimler, fakirler ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak ne yaparsanız, gerçekten Allah onu hakkıyla bilir.”  Bakara 2/ 215


“Onlardan Allah’ın izniyle hayırlarda öne geçenler vardır. İşte bu büyük lütuftur.’ Fatır, 35/ 32 “Allah’a ibadet edin ve ona hiçbir şeyi ortak koşmayın. Ana babaya, akrabaya, yetimlere, yoksullara, yakın komşuya, uzak komşuya, yanınızdaki arkadaşa, yolcuya, elinizin altındakilere iyilik edin. Şüphesiz, 2 Al-i İmran3/92 3 Bakara, 2/ 148; el- Mâide, 5/ 48; el-Müminûn, 23/61. 4 Fatır, 35/ 32 5 Mâide, 5/2 5

Allah kibirlenen ve övünen kimseleri sevmez. Bunlar cimrilik eden, insanlara da cimriliği emreden ve Allah’ın, lütfundan kendilerine verdiği nimeti gizleyen kimselerdir. Biz de o nankörlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.” Nisâ 4/36-37
Yine bir hadiste ise; “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu düşmana teslim etmez. Din kardeşinin ihtiyacını karşılayanın, Allah da ihtiyacını karşılar. Müslümandan bir sıkıntıyı giderenin Allah da kıyamet günündeki sıkıntılarından birini giderir. Bir müslümanın ayıbını örtenin, Allah da kıyamet gününde ayıplarını örter. ” 5 Buhârî, Sulh 11, Cihâd 72, 128; Müslim, Zekât 56.
Bugün yardıma gerçekten muhtaç bir kardeşimizi anlattım. Yardım edilecek öncelikle kişileri hep öğrenciler olarak görmek gerekmektedir. Yazıyı okuyup  yardım etmek isteyenler varsa bana yazınız. Empati kurarsak aynı durumda  biz de olabilir ve  çocuklarımız da muhtaç durumda olabilirdi. Allah hiç kimseyi muhtaç bir hale koymasın.


Türk töresinin ve İslam ahlakının özelliklerinden olan  muhtaçlara yardım ederek sosyal dayanışmayı sağlamak, geleceği daha güzel gören bireylerin yetişmesine de vesile olacaktır. Geleceğin büyük Türkiye’sinde inşallah herkesin mutlu ve rafah içinde olması dileğimle.