msaidpasazade @ gmail.com

Geçen sene milâdî yılbaşı Cuma’yı Cumartesi’ye bağlayan geceye denk gelmiş, (Diyanet’in de aynı tavrı nedeniyle olmalı) bazı ahmak imamlar Cuma vaazlarında, hattâ hutbelerde Müslümanlara “bu gece yıllık nefis muhasebemizi yapacağız” demişlerdi.

Böyle bir laf söyleyen kim olursa olsun dininden olma tehlikesi yaşar. Lâkin bir imam (!) bunu derse çok daha vahim bir durumdur, o imamın arkasında namaz kılınmaz... Zira o dini temsilen konuşmaktadır!.

Cuma namazı için gittiğim, mahalle camilerinden birindeki imam “yıllık nefis muhasebemizi...” falan deyince dayanamamış ve “hoca, neden bu işi Hristiyanların milâdî yılbaşında yapalım, bizim yılbaşımız Muharrem ayının birinci günü değil midir?” demiştim.

Beyinsiz herif bunları idrâk edebilecek seviyede bir imam değildi, kibri yüzünden idrâk edeceği de yoktu.

Bana cevaben efendice bir şeyler söylemek yerine “burada hoca benim...” diye başlayan laflar etmeye kalktı. Asker damarım iyice attı ve “hadi lan, o zaman ben de senin gibi birinin ardında namaz kılmam” deyip diğer mahalle camisine gitmiş ve namazımı orada kılmıştım.

Sonradan öğrendim ki, arkamdan beni sormuş. Tanıyanların “o emekli bir savaş pilotu bir subaydır, dini bilgisi de iyidir” falan demesiyle de iyice bozum olmuş.

Muhterem Müslümanlar, sakın ha; noeldi, yılbaşı kutlamasıydı, çam ağacı süslemek, hattâ yılbaşı lafını kullanmak hatasını bile işlemeyin!. Allah bize her nefesimizin hesabını soracak.

Hristiyanların dinlerini yaymaya çalışan misyonerlerin, yehova şahitlerinin ortağı olmayalım. O gece hindi yemek de haram yemek olur.

O gece için değil, öyle bir niyetle de değil yalnız yemek maksadıyla hindi alınmışsa yenilebilir. Ancak kerihtir. Müslüman gafil olmamalı bu tür şeyleri de takip etmelidir...

Müslümanlar senelik nefis muhasebenizi de 1 Muharrem gecesi yapınız. Yılbaşı gecesine alternatif kutlamalar yapmak da caiz değildir.

Kim söylemiş olursa olsun bu yanlıştır. Mekke’nin fethini on gün önceye çekip kutlamak, “alternatif kutlama yapıyoruz” demek, onları üstümüze güldürüyor.

Gülmekte de haklılar zira böyle şeyler fevkalâde aptalcadır. Ve dahası, Mekke’nin Fethi 1 Ocak değil, 20 Ramazan 8 H. Ve 10 Ocak 630 M. tarihidir.

Ağaç katliamı yapan, sözümona dini bir günü kutlayan Hristiyanları “Allah tabiatı mahvedenleri affetmez, biz de bunu hoşgörmüyoruz” diyerek protesto edelim.

Çam fidanlarını bir gece için kesen çevre düşmanlarına sessiz kalmayalım. Bu ülke bizim ve o ağaçlar ülkemizin ciğerleridir.

* * *

Taklitçilikte üstümüze yok. meselâ bugünkü tarihi sorsak herkes 21 Aralık 2023 der. Desinler ancak biz Müslümanlar Hicrî takvimi de takip etmekle de sorumluyuz.

Bugünkü tarihin 27 Cemaziyelevvel 1444 Çarşamba günü olduğunu da bilmeliyiz. Dinimizin mübarek ay, gün ve geceleri meselâ «Üç Aylar» iklimi 2 Şubat 2022 Çarşamba günüdür.

O gün yàni 1 Recep, onbir ayın sultanı Ramazan’ın gelişini de müjdeler, mü’minlerin bir kısmı «Üç Aylar»ın tamamını, bir kısmı girişini ve Regaib, Miraç, Berat gibi gün ve gecelerini oruç tutarak ihyâ eder.

Ramazan ise zaten oruç ayıdır. Allah hepimize kavuşmayı ve hakkıyla idrâk etmeyi nasib eylesin. Amin. 21.12.2022