mevlutcantugoglu @ gmail.com

PALANDÖKEN'DE KIŞ YAKLAŞIYOR

Palandöken her kış sezonu olduğu gibi bu sezonda da kayak faaliyetlerini başlatan ilk kayak merkezi olma yolunda çalışmalarını tüm hızıyla yürütüyor. Yapay kar makineleri ve bir önceki sezon somu depolama işlemi ile beklettiği kar depoları sayesinde ziyaretçilerine ilk kapılarını açan dağ unvanını son senelerde elinde tutan palandöken kayak merkezi 2021-2022 sozununda 1 800 000 ziyaretçi sayısını her sene artırarak faaliyetlerini sürdürüyor.

Yerli ve yabancı turistleri memnun ederek kendi ülkesinin en gözde kayak merkezleri arasında yer almaktadır.

Palandöken şehir merkezine yakınlığı ve fiyatları bakımından ilk defa kış tatili yapacak yerli ve yabancı turistler için ulaşım rahatlığı tanımakta ve rağbet görmektedir.

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN , "Pistler ve sosyal tesisler elden geçirilerek eksikleri gideriliyor, kış mevsimi için gelen turistlere daha iyi hizmet sunmak için çalışmalarımızı sürdürüp yeni pistler açıyoruz. Suni karlama sistemleri için yapay göletlerimizin bakımlarını yapıp suni kar ile sezon ömrünü uzatmayı hedefliyoruz." dedi.

2022-2023 Sezonu aralık ayının başlarında açılması planlanan Palandöken bu konudaki tüm çalışmalarını hızla sürdürmekte. Toplam uzunluk olarak 30 kilometreyi bulan pistleri, yüksek rakımı sayesinde toz, kar ve kristalleşme oranında en iyi kayak merkezlerinin içerisinde bulunuyor. Palandöken kayak merkezi kayak severlerin her sene olduğu gibi bu senede ilk tercihlerinden birisi olmaya çalışıyor.
Özellikle kayak severler için 14 kilometre aralıksız uzunluğu ile "Güney" pisti her seviyedeki kayak ve snowboard tutkunları için kullanılması çok keyifli bir pist. Bir diğer açıdan üst düzey kayakçılar için Türkiyenin en dik ve en uzun pistide palandökende bulunmaktadır. Adrenalin severlerin,ileri düzey sporcu ve kayakseverlerin sıkça tercih ettiği bu pist %78 eğimle ve 2 kilometrelik uzunluğuyla hizmet vermektedir.

Palandöken kayak tesisinin işletmeci firması olan Ejder3200 en üst nokta olan ejder tepesi ve 3200 metre rakımdan gelen ismi ile dikkat çekmenin yanı sıra iki farklı kayak merkezinide kayak severlerin gözleri önüne seriyor.
2011 Dünya Kış Olimpiyatlarında yapılan yatırımlarla beraber erzurumdan 30 dakika uzaklıkta bulunan konaklı kayak merkezi de ejder3200 çıtasında olup alacağınız skipasslar ile FIS standartlarında uzun ve keyifli yarışmalar için dizayn edilmiş Konaklı Kayak Merkezini kullanarak kış tatilinize renk katabilir,keyifli bir tatil geçirebilirsiniz.