baskentpostasi @ gmail.com

ZAFERTEPE'DE KURULAN YER SOFRASI

Başkomutan Mustafa Kemal Paşa ile Batı Cephesi Komutanı İsmet Paşa, Duatepe'ye beş tümenle yapılan saldırıyı  Mürettep Kolordu Komutanı Albay Kazım'ın  Zafertepe'deki gözetleme yerinden izlemişti. Uzun süren kanlı muharebenin heyecanıyla kimsenin aklına birşeyler yemek gelmemiş, dün akşamdan bu yana tam 24 saattir ağızlara tek lokma konmamıştı.

Mürettep Kolordu Kurmay Başkanı Yarbay Hayrullah, Duatepe'nin alınması şerefine konuklarına bir akşam yemeği ziyafeti hazırlamıştı. Batarya dürbünü çukurunun hemen  yanındaki düzlüğe yer sofrası kurdurup ortasına bir bakır tepsi koydurmuştu. Tepside kızarmış cılız bir tavuk ile dört beş dilim siyah ekmekten başka bir şey yoktu.

Mustafa Kemal Paşa,İsmet Paşa, Batı Cephesi Kurmay Başkanı Albay Asım ve Albay Kazım, yer sofrasına bağdaş kurup oturdular. Duatepe'nin alınmasının yarattığı sevinç hepsinin  yüzlerinden okunuyordu. Onsekiz gündür Sakarya boylarında sürekli savunmada kalan bir ordu, ilk kez plânlı bir saldırı girişiminde bulunmuş ve başarmıştı. Bu bir dönüm noktasıydı. Bundan böyle saldırı sırası Türk Ordusuna gelmişti.Üst komutanların onsekiz gündür gerilen yüz hatları, ilk kez sevinçle gevşemiş, rahatlamıştı.

Sofradakiler, yemeğe başlamak için Başkomutan'ın ilk lokmayı ağzına atmasını bekliyorlardı. Mustafa Kemal Paşa,  ekmeğe uzanırken Albay Kazım'a sordu:

- Erlere yiyecek ne verdiniz?

Albay Kazım şaşırdı, duraladı, biraz ötede ayakta duran Kurmay Başkanına seslendi:

- Hayrullah Bey, erlere ne verebildik?

- Efendim, dün sabah bulduğumuz buğdayı kavurmaları için birliklere dağıtmıştık.

Mustafa Kemal Paşa bir an duraladı. Sonra ayağa kalktı, düşünceli, dalgın adımlarla yürüdü. Ötekiler de tavuğa ve ekmeklere el sürmeden sofradan kalktılar. Mustafa Kemal Paşa'nın ardından yürüdüler.

Mehmetçikler kavrulmuş buğdayla midelerini bastırıp yarı aç yarı yok taarruz ederek Duatepe'yi geri alırken, Başkomutanları cılız bir tavuğu silah arkadaşlarıyla paylaşmayı içine sindirememişti.

Kaynak: Alptekin Müderrisoğlu - SAKARYA