ALİ ÖZTÜRK: “BU ŞARKI BUNALIMDAN KORUYOR. DİNLEYEN HERKESİ GÜLÜMSETİYOR”

 Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1986 yılında Adıyaman'ın Gölbaşı ilçesinde doğdum. Kendimi bildim bileli müzikle iç içeyim. 3 tekerlekli bisikletleri bilirsiniz, 4-5 yaşlarında benim de öyle bir bisikletim vardı. Onu yan yatırıp, yanına da çöp tenekesi koyduktan sonra elime iki değnek alıp vurmaya başlardım. Tüm mahalle benim çıkardığım seslerle inlerdi. O günlerden beri bir şekilde müzikal sesler çıkarmaya devam ediyorum. Birçok sanatçı ile sahne aldım. Ancak solist olarak kendi projelerime 2020 yılının hemen başında "Peri Masalı" ile başladım.

Geçtiğimiz yıl “Peri Masalı” şarkısında Sadiq Haji ile düet yaptınız. Bu şarkınız hakkında da bilgi sahibi olmak isteriz.

"Peri Masalı" benim ilkim. Bu yüzden bendeki yeri çok ayrı. Dostum Sadiq Haji'nin Bakü'de ziyaretine gitmiştim. Sadiq bana elinde güzel bir beat ve nakarat olduğunu, birlikte bir şarkı yapmak istediğini söyledi. Memnuniyetle kabul ettim ve müziği açıp üzerine söz yazmaya başladım. Haftalarca süren uzun çalışmalardan sonra "Peri Masalı" ortaya çıktı. Unutmadan "Peri Masalı" gerçek bir hikayeyi anlatıyor, yani uydurma bir şarkı değil.

Peri Masalı şarkısının ardından “Bir Hayal Kur” şarkısını çıkarttınız. "Bir Hayal Kur” un hikayesini dinlemek isteriz. Ne zamandır üzerinde çalışıyorsunuz? Dinleyiciyle ne zaman buluştu?

"Bir Hayal Kur" pandeminin hepimizi evlere hapsettiği bir süreçte oluştu. Dünyanın ve ülkemizin geçirdiği bu çok zor süreçte insanlara moral olacak, güzel hisler uyandıracak umut dolu bir şarkı yapmak istedim. İçerik olarak ise aşkı ve yaz mevsimini tema olarak seçtim. Uzun bir çalışmanın ardından böylesi güzel bir sonuç ortaya çıktı. 11 ağustos çarşamba günü de tüm platformlarda yayınlandı. Bu şarkı bunalımdan koruyor. Dinleyen herkesi gülümsetiyor.

Müzik  yolculuğunuz içerisinde yaşadığınız ilginç bir anınız var mı?

Sahneye ilk kez yanlış hatırlamıyorsam 8 yaşında çıkmıştım. Heyecandan olsa gerek şarkının tam ortasında mikrofonu elimden düşürmüştüm. Yere düşen mikrofonun çıkardığı sesi hala unutamıyorum. 

Gelecek için beste, cover gibi planlarınız var mı? 

Pandemide hiç boş durmadım, bol bol beste yaptım. Bu bestelerden bazılarının stüdyo kayıt süreçleri bile bitti. Kliplerini de çektikten sonra sırası ile yayınlanacak. Tabii bu arada akustik cover şarkılar da hazırlıyoruz. Elimden geldiğince güzel işler yapmak niyetindeyim.

Sanatçılık kariyerinde ilerlerken karşılaştığınız dönüm noktalarınız nelerdi?

Öncelikle Erdinç Zorlu ile tanışmam benim için çok özel bir dönüm noktası oldu. Erdinç abimden müziğe dair birçok şey öğrendim. Yıllardır da birlikte sahne alıyoruz. Ayrıca Ankara'da yaşayan aranjör abim Mustafa Sarıkaya ile tanışmam da beni çok etkiledi. Bestelerimi bana göre çok güzel hale getiren onun ruhu, harika müzisyenliği. Ve tabii ki güzel dostum Sadiq'ın bana yarattığı imkanlar ve ilişki ağı sayesinde de kendi çapımda güzel işler çıkardığımı düşünüyorum.

Son olarak bu röportajı okuyan ve sizin yolculuğunuz ile ortak noktaları olan genç sanatçılara neler söylemek istersiniz?

Çalışkan olun. Üretin. Neyi iyi yapıyorsanız onu yapın. Kendinizi geliştirin, dar düşünmeyin. Hayal kırıklıklarına ve yenilmeye hazır olun. Gerekirse vazgeçmeyi de bilin. Ancak yürümeye her zaman devam edin. Unutmayın; gelecek yürüyemeye devam edenlerin olacak...