BUKET GÜNGEN: “HAYAT, “ACABA BUNDAN ÖTESİ NASIL OLURDU?” DİYE ADIM ATTIĞIMIZ ZAMAN BAŞLIYOR”

Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

1986 yılında hayat yolculuğum başladı. 2008’de yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldum, aynı üniversitede Avrupa Birliği Programı’nı tamamladım. Sonrasında uzun seneler devam eden kurumsal hayat tecrübemi en son Sabancı Holding-Enerjisa’da tamamladım. Kurumsal hayata devam ederken ilk öncellikle kendim için katıldığım kişisel gelişim ve dönüşüm çalışmalarım ve eğitimlerim hayatımı bambaşka bir yöne doğru çevirmeme olanak sağladı. Kendi potansiyelimi, yeteneklerimi ve hayat amacımı farketmemle beraber aldığım eğitimler ile de tamamen eğitim yolunda ilerlemeyi seçerek kurumsal hayata veda ettim. Aslında baştan bir eğitim hayatına ve kariyere de başlamış oldum. 2021 Ağustos ayında bir hayalimi daha gerçekleştirerek “Yola Çık” adlı kitabımı okuyucalar ile buluşturdum. Halihazırda kurumsal, birebir ve grup çalışmalarım ve eğitimlerim devam etmektedir.

Mentor&Egitmen ve yazarlık yapıyorsunuz. Farklı gibi görünse de birbiriyle bağlantılı alanlar aslında. Peki  yazarlık ve eğitmenlik sürecini birlikte ilerletmek zor oluyor mu?

İki alana da çok önem verdiğim için birbirine paralel olarak ilerletmek bana çok keyif veriyor. Zaten kitabımda da eğitimlerimde her zaman bahsettiğim ve altını çizdiğim konulardan bahsediyorum, ya da tam tersi eğitimlerimde de kitabımda bahsettiğim ve altını çizdiğim konulardan bahsediyorum. İki taraf da benim için şu anda bir bütünün parçası, bu yüzden birbirini destekleyen iki alan benim için daha kolaylıkla ilerliyor. 

Yola Çık kitabının yazarısınız. Bize biraz da kitabınız hakkında bilgi verir misiniz?

“Yola Çık” bugüne kadar öğrendiğim, deneyimlediğim, aktarmak ve hatırlatmak istediğim her şeyin toplamı oldu aslında. Öncellikle okuyuculardan kendileri için bir yola çıkmalarını istiyorum ve kitap boyunca 21 adımda kendinlerine bu yolculukta eşlik ediyorum. Kitapta mutluluktan özdeğere, ilişkilerden içsesimize, bolluk bilincinden erteleme tuzaklarımıza, haklı olma çabamızdan değerlerimize kadar hayatın her alanı ile ilgili konular yer alıyor. Kitabımın amacı ise hayat yolculuğumuzda nasıl daha mutlu ilerleyeceğimizi nasıl daha kolaylıkla yürüyeceğimizi ve hedeflerimize nasıl daha emin adımlarla gideceğimizi ve ulaşacağımızı göstermektir.  İlk hedef ise önce kendimize tekrar merhaba diyebilmektir. Çokca amacına ulaşan bir kitap olduğu için de benim için ayrıca önem taşıyor.

Mucize dönüşüm çalışması yapıyorsunuz. Çalışma sürecinden bahseder misiniz?

Mucize dönüşüm çalışmalarımın başlangıç noktası yine kitabım oldu aslında. 21 adımda dolayısı ile 21 günde gerçek bir dönüşüme adım atmaktan ve dolayısı ile dönüşümü başlatmaktan bahsediyorum. Her adımını tek tek büyük bir emek ve çalışma ile birbirini besleyecek şekilde tasarladım. Her gün başka bir adım ile yavaş yavaş kabuklarımızı kırmaya başlıyoruz. Bugüne kadar neden isteklerimizi hatta kendimizi ertelediğimizi, sevgiden uzaklaşarak aslında şikayet ettiğimiz her şeyi kendimize bizim yarattığımızı hatta parayı bile kendimizden bizim uzaklaştığımızı anlatan bir çalışma oluyor. Katılanlar her gün öyle farkındalıklar yaşıyorlar ki, çalışmanın sonucunda her zaman harika geri dönüşler alıyorum. Mucize olarak adlandırdığımızda öncellikle kişiler “Nasıl mümkün olabilir ki bu?” diye yaklaşımları olabiliyor. Çalışmaya başladıklarında ise her küçük adımın aslında kendileri için ne kadar büyük bir mucize olduğunu farketmeye başlıyorlar.  

NLP & NLP Master eğitimlerini online olarak veriyorsunuz. Bu egitim hakkında neler söylemek istersiniz?

NLP yani Neuro Linguistic Programming eğitimleri aslında tam olarak Nöro Dili Programlaması olarak geçiyor. Tam Türkçe karşılığına bakarsak, Sinirsel Dil Programla olarak düşünebiliriz. Yani tamamen bilinç ve bilinçaltını , kullandığımız dil kalıplarını olumu olarak programlayan ve çok hızlı ve etkili çözümleri olan bir modeldir. NLP ile kişilerde oluşan her türlü olumsuz durumların, alışkanlıkların, anıların, fobilerin, endişelerin, stres faktörlerinin nasıl dönüştürüldüğünü öğreniyoruz. Temel seviyede ilk başta beyin, zihin yapımızın nasıl işlediğinden ve davranış kalıplarımıza kadar ve temel teknikler gibi pek çok konu işliyoruz, Master seviyede ise temel seviyede işlenen konuları daha da derinleştirerek daha ileri teknikler işliyoruz.

NLP &NLP Master eğitimi dışında online olarak gerçekleştirdiğiniz eğitimler var mı?

Yaşam Koçluğu, EFT(Emotional Freedom Technique – Duygusal Özgürleşme Tekniği), Stres Yönetim, Etkin Karar verme, Motivasyon, Hedef odaklılığı, Duygusal dayanıklılık gibi pek çok konuda eğitimlerim devam ediyor.

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Eğer atmak istedikleri bir adım varsa ve hala erteliyorlarsa, ertelediklerinin kendileri olduklarını hatırlatmak istiyorum. Yola çıkmadığımız sürece yolun bize neler getireceğini de deneyimleyemeyiz. Hayat, “Acaba bundan ötesi nasıl olurdu?” diye adım attığımız zaman başlıyor. Başaramazsam diye korkmadan kendileri için bir adım atsınlar. Asıl başarısızlık hiç denememektedir.

Kendi olma seçimlerini artık ertelemesinler.