Öncelikle sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, adım Bayram Taşcı. Aslen Karabüklüyüm, İstanbul’da yaşıyorum. ‘Kişisel Gelişim’ üzerine kitaplar yazıyorum. Bununla birlikte Yaşam Koçu, İlişki Koçu ve Öğrenci Koçuyum. 

Öğretmenlik kökenliyim. Üniversite yıllarından beri kişisel gelişim ile ilgileniyorum. Kişisel gelişim benim için adeta bir tutku diyebilirim. 


Koçluk, yazarlık gibi birçok dalda aktifsiniz. Koçluk nedir, ne değildir sizden dinlemek isteriz.

Koçluk kişinin kendi kaynaklarını kullanarak, hedefe ulaşmasıdır diyebiliriz. Koçlukta geçmişten ziyade şimdiye ve geleceğe odaklanılır. Bir koç tavsiye vermez, güçlü soru ve gözlemlerle danışanda farkındalık yaratmaya çalışır. 

Koçlar ruhsal sorunları olan insanlarla çalışmazlar, onları bir ruh sağlığı profesyoneline yönlendirirler. 

Koçluk 2013 yılından beri ülkemizde bir meslek olarak kabul edilmiştir. 


Bireysel yaşam koçluğu, öğrenci koçluğu, ilişki koçluğu gibi koçluk alanları var, siz daha çok hangisiyle ilgileniyorsunuz?

Koçluktaki niş alanlarda uygulanan yöntemler ve teknikler genel koçluk yöntem ve tekniklerinden çok da farklı değildir. Yani bir koç bakıldığında kariyer koçluğu da öğrenci koçluğu da yapabilir. Sadece birkaç niş alanlarında öne çıkmak isteyen koçlar olabiliyor. 

Ben koçluğun bütün alanlarıyla ilgileniyorum diyebilirim. Çünkü dediğim gibi kullanılan model, genel hatlarıyla aynı. 


Bir de yazarlığa değinmek istiyorum. Ne tür kitaplar yazıyorsunuz?

2016 yılından beri profesyonel olarak yazarlık yapıyorum. İlk kitabım ‘Düş Atölyesi’ 2016 yılında yayınlandı. ‘İste ve Zirvede Ol’ adlı kitabım ise yeni çıktı piyasaya ve büyük ilgi gördü. İlk baskı kısa sürede tükendi. Kişisel gelişim ağırlıklı kitaplar yazıyorum. Bu alanın dışına çıkmıyorum genelde. Üçüncü kitabım da yine bu alanda bir kitap olacak. 


‘İşte ve Zirvede Ol’ kitabınız geçtiğimiz günlerde yayınlandı. Kitabınız hakkında neler söylemek istersiniz.

Kitapla ilgili gerçekten çok güzel geri dönüşler oldu. Neredeyse hiçbir olumsuz dönüş olmadı diyebilirim. Kendini zirvelere taşımak isteyenler için gerçekten ‘anlaşılır ve kapsamlı bir kaynak’ olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. 

Kitabın yaşamda büyük işler başarabileceğimizi göstermesi bakımından önemli olduğunu düşünüyorum. Harika bir şekilde motive eder kitap sizi ayrıca. Bu motivasyon geçici değil, süreklidir. Kitaptaki teknikleri kullanarak kendi yaşamımda büyük başarılar kazandım. 


Kitaplarınıza ve size ulaşmak isteyen kişiler nereden ulaşabilirler?

Kitabıma D&R Mağazaları’ndan ve internetteki birçok kitap satış sitesinden ulaşabilirsiniz.

Bana @bayramtasciofficial Instagram adresinden ulaşabilirsiniz.


İşte ve zirvede ol kitabınızı seri haline getirmeyi düşünüyor musunuz? 

Şu an için böyle bir planım yok. 

Son olarak okurlarımıza neler söylemek istersiniz?

Hepimizin doğuştan gelen inanılmaz bir potansiyeli var. Lütfen bunu sonuna kadar kullanın. Hayallerinizin peşinden gidin ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Sıradanlığa mahkûm değilsiniz, zirvelere ulaşabilirsiniz. ‘İste ve Zirvede Ol’ kitabında bunun nasıl yapılacağı adım adım anlatılıyor. Dört  yılda yazılan bu kitap size çok iyi gelecek. 

Başkent Postası okuyucularına selamlarımı gönderiyorum. Sevgiler.