DORUK CANSEV: “HER İNSANIN HAYATININ ANLAMLI OLDUĞUNA İNANIYORUM, BAZEN O ANLAMI BULMAK VAKİT VE REHBERLİK DESTEĞİ İSTEYEBİLİYOR."

Doruk Cansev kimdir? Kendinizi tanıtır mısınız?

ICF sertifikalı bir yaşam rehberi, dünyanın en büyük şirketlerinde rol almış bir marka yöneticisi ve kitapları yurtdışında yayımlanan bir yazarım. Boğaziçi Üniversitesi mezunuyum. Kitaplarım ve koçluk hizmetlerimle insanlara, hayatlarına denge ve anlam getirmeleri için rehberlik ediyorum.

Anlamlı ve dengeli bir hayat sizin için ne ifade ediyor?

Denge, mutlu ve huzurlu bir hayatın ilk koşulu. Hayatının her alanında dengeyi bulabilen insanların gerçekten başka çok bir şeye ihtiyacı yok. O denge kaçtığındaysa mutlu ve huzurlu bir hayat sürmek çok mümkün olmuyor.

Bu, iş-hayat dengesi de olabilir, dengeli bir ruh hali arayışı da… Her şeyin azı karar, çoğu zarar. Söylemesi basit olsa da uygulaması her zaman o kadar kolay olmuyor.

Ben o yüzden danışanlarımla en başta kişisel farkındalık odaklı çalışmalar yapıyorum ve hayatlarında hangi alanda dengeye ihtiyaçları olduğunu tespit etmelerine yardımcı oluyorum. İlk kitabım Balanced’da da Beş Büyük Faktör isimli bilimsel kişilik psikolojisi modeli üstünden hayatımıza denge getirmenin yollarını ve önemini anlatmıştım.

Anlam, zaten dengeyi takip ediyor. Bizi biz yapan ne varsa, tadında kaldığı sürece hayatımıza anlam katan da onlar.

Ben her insanın hayatının anlamlı olduğuna inanıyorum, sadece bazen o anlamı bulmak vakit ve rehberlik desteği isteyebiliyor.

7 haftalık Kişisel Hayat Stratejisi programınızın içeriğinden bahsedebilir misiniz?

İnsanın kendi için yapabileceği en iyi şey, kendini tanıyıp hayattan ne istediğini bulmak.

Ben yönettiğim markalarda hep strateji ve vizyon odaklı bir yaklaşım uyguladım. Bir markayı iyi anlayıp nereye, nasıl gidebileceğini hayal edebiliyorsanız, iyi bir stratejiniz var demektir.

Her insanın da kendine ait bir Hayat Stratejisi olması gerektiğine inandığım için, koçluk tecrübelerim doğrultusunda bu programı geliştirdim. 7 hafta boyunca danışanlarım bire bir çalışmalarla kendi güçlü yanlarını, değerlerini, kendilerini sabote etme yöntemlerini ve hedeflerini analiz edip ileriye dönük, ayağı yere basan aksiyonlar geliştirebiliyor.

Kendi hayat stratejinizi bulduğunuzda, zaten hayatınıza denge ve anlam getirmek için yapmanız gereken her şeyi de çok iyi anlamış oluyorsunuz.

Daha önce bir yaşam koçundan danışmanlık almamış bireyler, buna ihtiyacı olduğunu nasıl saptayabilir? Yaşam koçuyla çalışmaya nasıl karar verebilir?

Yaşam koçluğu, terapi değil. Hayatınızda bir travma veya psikolojik rahatsızlık olmadan da rehberlik ihtiyacı duyabilirsiniz.

Bunun en temel işareti ulaşmak isteyip de bir türlü yaklaşamadığınız bir hedefiniz olması ve bunun neden böyle olduğunu kendinize açıklayamamanız. Hayatınızda sık yaşadığınız sorunlar, değiştirmek istediğiniz alışkanlıklar veya düşünceler de size bir ipucu verebilir. Yaşam koçu, size kendinize sormadığınız soruları soran insandır.

Fakat en temelde, kendini daha iyi tanıyıp hayatına denge ve anlam getirmek isteyen herkesi 7 haftalık Kişisel Hayat Stratejisi programıma davet ederim. Gerçekten kendiniz için yapabileceğiniz belki de en iyi yatırım, kendinizi tanımak olacaktır.

Size ulaşmak isteyen okurlarımız için iletişim bilgilerinizi paylaşır mısınız?

Instagram üstünden https://www.instagram.com/dorukcansev_yasamkocu/ hesabında beni takip edebilirler. dorukcansev@gmail.com üstünden de yine iletişim kurup benimle çalışmaya başlayabilirler.