Gençlerin ruh sağlığını ve psikolojik dayanıklılığını güçlendirmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen “Gençlik Ruh Sağlığı” pilot çalışması ilk olarak Sincan’da başladı. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan da çalışmalara destek verdi.

“Gençlik Ruh Sağlığı” pilot çalışmasında ilk ilçe Sincan oldu. Sağlık Bakanlığı tarafından gelecek nesillerin ruh sağlığının korunması ve güçlendirilmesi konusunda farkındalık yaratmak, gençlerin dayanıklılığını arttırmak ve ruhsal hastalıkların gelişmesini engellemek amacıyla Sağlık Bakanlığı önemli bir projeye imza attı. Bakanlık 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü vesilesiyle projeyi pilot ilçe seçilen Sincan’dan duyurdu.

Sincan Lale konferans salonunda düzenlenen “Gençlik Ruh Sağlığı” pilot çalışmasının açılış törenine Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan, ilgili bakanlık müdürleri ve ilçe protokolü ile gençler katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sağlık Bakanı Yardımcısı Prof. Dr. Emine Alp Meşe, “Gençlerin birçoğu teknolojinin sunduğu sanal ilişkilerle bağ kurmaya çalışırken, sosyal etkileşimin azlığı onları yalnız hissettirmektedir. Bu nedenle günümüz dünyasının zorluklarıyla baş edebilmek için, gençlerin mümkün olan en erken yaşlarından itibaren zihinsel dayanıklılık yaratmalarına yardımcı olmalıyız. Gençlerin ruh sağlığını ve psikolojik dayanıklılığını güçlendirmek üzere ilgili kurumlarla işbirliğinde başlattığımız çalışmalarımızın somut çıktılarını ortaya koymak üzere gençlere, ailelere, öğretmenlere ve gençlerle karşılaşan personele doğrudan ulaşabilmek için, Ankara, Sincan’da pilot bir çalışmayı başlatıyoruz. Burada yürüteceğimiz çalışmanın sonucunda, tüm ülkede uygulanabilir bir program ortaya koymak istiyoruz.” diye konuştu.

Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan da gençlerin sağlıklı birer birey olarak yetişmesini her daim desteklediklerini belirterek, “Siz gençlerin toplumda sağlıklı ve iyi ilişkiler kurabilen bireyler olmanız bakımından Sağlık Bakanlığımız tarafından başlatılan “Gençlik Ruh Sağlığı” projesine gönülden destek veriyoruz. Bu farkındalığın Sincan’dan başlatılması bizim için çok anlamlı.

Biz belediye olarak Sağlık Bakanlığımızla ve İlçe Sağlık Müdürlüğümüzle sağlıkla ilgili her konuda işbirliği içerisinde çalışmanın gayreti içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.